27 Mart 2017 Pazartesi
 
Sitede Ara
Bana Ulaşın
Bize Sorun
Bir Fikrim Var
Çözüm Arıyorum
Gündem
Kongre ve Konferanslar
Atamalar
Kariyer İmkanları
ALKIŞA DEĞER  
Eskişehir Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi 2010 Avrupa Kalite Ödülü “BAŞARI ÖDÜLÜ”nün Sahibi Oldu
24.01.2011

Eskişehir Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi kendi alanında ilkleri başarmaya devam ediyor.


Hastane, 5-7 Ekim 2010 tarihlerinde İspanya-Bilbao’da düzenlenen EFQM Avrupa Kalite Kongresi’nde “Vizyoner, Esin Veren, Bütünsel Liderlik” alanında “Avrupa Kalite Başarı Ödülü’ne (PRIZE)” layık görüldü. Eskişehir Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi 2008 yılında da “Müşteri Odaklılık” alanında Fransa-Paris’te Başarı ödülü almıştı. Türkiye’de hastane olarak birçok kalite belgesine sahip olan Eskişehir Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, her yıl düzenlenen Avrupa Kalite Ödülü’ne bu yıl ülkemizden aday olan tek kurumdu.


1998 yılından bu yana İspanya’da özel ve kamu olmak üzere yaklaşık 150 hastane EFQM modeli ile ilgili çalışmalar yapıyor. Kongreye ev sahipliği yapan İspanya’nın bu kongrede ödül alamaması, ülkemizden ödüle müracaat eden tek kuruluş olan Eskişehir Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin ödül alması, kongreye Avrupa ülkelerinden ve Avrupa dışındaki ülkelerden gelen katılımcılar tarafından çok önemli bulundu. Bu çerçevede önümüzdeki dönemde birçok sağlık ve sanayi kuruluşunun Eskişehir Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ni ziyaret edeceği belirtildi. Avrupa ülkeleri içinde özellikle sanayi kuruluşları bakımından en çok ödül alan ülke olan İspanya (31 kuruluş ödül aldı), dördüncü sırada olan Türkiye (18 kuruluş ödül aldı) karşısında sağlık alanında geride kaldı. Bu yıl İspanya-Bilbao’da “Yenilikçilik ve yaratıcılık” ana temasıyla düzenlenen Avrupa Kalite Kongresi’nde finalist olan 13 kuruluştan 5 kuruluş Prize (Başarı ödülü) almayı, 8 kuruluş ise Finalist olmayı başardı.


Liderlik alanındaki Başarı Ödülü’nü, Bilbao “Palacio Euskalduna” Kongre Merkezi’nde düzenlenen ödül töreninde Eskişehir Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi adına Kalite Koordinatörü Mesut Doğan, İspanya Bask Bölgesi Başkanı Patxi Lopez Alvarez’in elinden aldı. Eskişehir Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi iki kez Avrupa Kalite Ödülü alarak sağlık alanında Avrupa’da da tek kuruluş olmayı başardı. EFQM değerlendirici ekibi tarafından üç farklı alanda (Müşteriler İçin Değer Katma - Vizyoner, Esin Veren ve Bütünsel Liderlik - Çalışanlarla Başarma) rol model olarak gösterilen Eskişehir Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, iyi uygulamalarını ve deneyimlerini ülkemizde ve Avrupa’daki tüm kuruluşlarla paylaşacak.

Her geçen gün kendini geliştirmeyi ve yenilemeyi amaçlayan ve anlamda birçok projeye imza atan Eskişehir Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, 2006 yılında “Ulusal Kalite Büyük Ödülü”nü ve 2009 yılında “Ulusal Kalite Mükemmellikte Süreklilik” ödüllerini almıştı. Bu önemli başarılarının ardından hedeflerini büyüten hastane, Avrupa’da da ikinci kez başarı ödülü alarak kalite konusundaki iddiasını ortaya koymuş oldu.


Konuyla ilgili bir açıklama yapan Eskişehir Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Burak Erdinç; “-Başarıları arasında ISO 9001-2000 (2003), OHSAS 18001 (2007) ve ISO 14001 (2007) belgeleri de bulunan hastanemizin başarılarına bu yıl “Liderlik” alanında Avrupa Kalite Başarı Ödülü’nü de eklemekten ayrı bir gurur duyuyoruz. 1999 yılından bu yana kalite konusundaki işbirliklerinden dolayı tüm hastane çalışanlarına bu özverili çalışmaları nedeniyle buradan teşekkür etmek istiyorum. Umarım, çalışmalarımızın karşılığı olan Başarı Ödülü’nün ardından, ülkemize sağlık alanında Avrupa Kalite Büyük Ödülü’nü de kazandırarak bir ilki daha başarırız” dedi.


ESKİŞEHİR KADIN DOĞUM VE ÇOCUK HASTALIKLARI HASTANESİ TKY KİLOMETRE TAŞLARI


1999-TKY çalışmalarının başlaması. İlk müşteri ve çalışan anketlerinin uygulanması.

2000-ISO 9001-1994 belgesinin alınması.

2001-Mükemmellik Modelinin benimsenmesi

2002-Ulusal Kalite Ödülüne 1. müracaat 2003-ISO 9001-2000 belgesinin alınması

2004-UKH sözleşmesi imzalanması.

2005-Ulusal Kalite Ödülüne 2. müracaat ve Jüri Teşvik Ödülü

2006-Ulusal Kalite Büyük Ödülünün alınması

2007-ISO 14001 ve OHSAS 18001 belgelerinin alınması

2007-Avrupa Kalite Ödülüne başvuru

2008- Akreditasyon çalışmasının başlaması

2008- Avrupa Kalite Başarı Ödülü’nün alınması (Müşteri Odaklılık alanında)

2009-KalDer Mükemmellikte Süreklilik Ödülü alınması

2010- Avrupa Kalite Başarı Ödülü’nün alınması (Liderlik alanında) İkinci kez.


2017  © T.C. Sağlık Bakanlığı