27 Mart 2017 Pazartesi
 
Sitede Ara
Bana Ulaşın
Bize Sorun
Bir Fikrim Var
Çözüm Arıyorum
Gündem
Kongre ve Konferanslar
Atamalar
Kariyer İmkanları
GÜNDEM  
Sağlık Çalışanları Somali'ye Gönüllü Gitmek İçin Sırada
25.08.2011
Sağlık Bakanlığı'nın projesi kapsamında gönüllülük esasına göre Somali'de hizmet vermek isteyen doktor ve hemşireler şimdiden sıraya girmiş durumda.

Ayrıca Türkiye'nin bu ülkeye yönelik 3 yıllık yardım planı da hazır. Somali'ye yapılması planlanan 200 yataklı kalıcı hastane için çalışmalara başlandı.

Yüzyılın kuraklığını yaşayan Afrika'ya Anadolu'nun cömertliğini taşıyan Türk halkının yardımları artarak devam ediyor. Başbakanlık hesaplarıda dün akşam itibarıyla biriken bağış, 333 milyon 804 bin lirayı buldu. Sağlık Bakanlığı'nın da başlattığı 'İnsanlık dramına seyirci kalmıyoruz' kampanyasına destek büyük. Birçok ilden doktor ve hemşire Somali'ye gitmek için başvurmuş durumda. Bayramdan sonra Somali'ye gönderilecek ekip, 20 kişiden oluşacak. Bu ekipte en çok ihtiyaç duyulan çocuk ve enfeksiyon hastalıkları, kadın doğum ile dahiliye doktorları görevlendirilecek. Bunun dışında hemşire ve ameliyat ekipmanlarını kullanan teknisyenler de bulunacak. Ancak hastaneler, isteyen tüm doktor ve hemşireleri gönderemeyecek. Bölümdeki doktor ve hemşire sayısına bakarak görevlendirilecek sayı bakanlığa bildirilecek ve isimleri bakanlık belirleyecek. Hastanenin ilgili bölümünde Somali'ye gitmek isteyen doktor tek ise işlerin aksamaması için ona izin verilmeyecek. Bayram sonrasına kadar Sağlık Bakanlığı çalışmalarını tamamlayıp ekipleri ve hangi tarihlerde gideceklerini netleştirecek. Bu uygulama sayesinde ilk etapta 3 yıllık planlamaya göre ekipler tarihlere dağıtılacak. Bu arada Türkiye genelindeki afet kontrol merkezlerinin tamamı Somali için alarm durumuna geçirildi. Buralarda bulunan çadır hastaneler, ameliyat araç gereçleri ve ilaçlar Somali'ye yollanıyor.

Cihan2017  © T.C. Sağlık Bakanlığı